Dabar eteryje:

Pasirinkite klausymo būdą:

Klausytis naršyklėje Klausytis kompiuterio grotuvu+

Harris siekia pervilioti respublikonų: tarp neįtikintų rinkėjų yra ir JAV lietuvių

Artėjantys JAV prezidento rinkimai
Artėjantys JAV prezidento rinkimai / AP nuotr.

Artėjant JAV prezidento rinkimams apklausos rodo beveik lygius Donaldo Trumpo ir Kamalos Harris pergalės šansus. Kiekvieno balso vertei augant, K. Harris siekia į savo pusę palenkti dalį respublikonų balsų, pabrėždama D. Trumpo grėsmę Konstitucijai. Bet daugumos respublikonų K. Harris argumentai neįtikina – tarp jų ir dalies Amerikos lietuvių respublikonų rinkėjų.

Baltimorėje lietuvių pėdsakai – šimtamečiai. Amerikos lietuvis Henrikas su LRT TELEVIZIJA kalba šalia pastato, kuris jau daugiau nei šimtą metų priklauso lietuvių bendruomenei.

„Lakūnai Darius ir Girėnas lankėsi Baltimorėje mažiausiai šešis kartus. Trys Baltimorės lietuvių draugijos pinigais rėmė jų skrydį“, – pasakoja Henry Gaidis.

Apklausos rodo apylygius Trumpo ir Harris pergalės šansus JAV prezidento rinkimuose

Kaip ir tūkstančiai kitų lietuvių nuo 19 amžiaus, ir Henry`io senelis įsikūrė Baltimorėje. Ištisą amžių giminė balsuoja Amerikos rinkimuose.

„Ir mano senelis, ir mano tėtis buvo respublikonai, nes jie turėjo verslą. Jei buvai verslininkas, buvai respublikonas. Jei buvai gamyklos darbininkas, ko gero, buvai demokratas“, – dėsto H. Gaidis.

Lietuvių muziejų dabar čia kuruojantis Henry šeimos tradicijos nelaužys – ir dabar balsuos už respublikoną.

„Aš entuziastingas ginklų kolekcininkas. Esu du kartus balsavęs prieš respublikonus: abu palaikė ginklų konfiskavimą“, – sako JAV lietuvis.

D. Trumpą Henry palaiko įsitikinęs, kad tai D. Trumpas sustiprino NATO.

„Jis neturi nieko prieš Lietuvą, Latviją ir Estiją. Nes mes susimokame savo dalį. Bet yra kitos šalys, kurios nesusimoka. Kaip tuomet jis gali nepykti? Kodėl aš, kaip amerikietis, turiu mokėti už kitą šalį?“ – teigia H. Gaidis.

Henry lieka prie D. Trumpo, bet demokratams tai išlieka geidžiamiausiu prizu: pas K. Harris pervilioti dalį senųjų respublikonų rinkėjų.

Čia, konservatyvioje Pensilvanijos apylinkėje, būtent toks K. Harris kampanijos tikslas. Keli respublikonai čia sako negali palaikyti D. Trumpo.

„Amerika, pirmiausia, judėjimas nutolo nuo respublikonų ir tapo ekstremalia grupuote. Ir toliau laikau save respublikonu, bet negaliu remti judėjimo, kuris nesilaiko žmogiško padorumo“, – dėsto Pensilvanijos rinkėjas Markas Lopatinas.

Kai apklausose D. Trumpo ir K. Harris populiarumas beveik vienodas, kiekvienas balsas gali būti lemiamas.

K. Harris nepavyko susikrauti pranašumo apklausose prieš D. Trumpą. Todėl dabar ryžtingiausias – ir Amerikos politikoje neįprastas – jos manevras, kad ji duoda interviu Trumpo rėmėjų kanalui, tiesiogiai kreipiasi į milijoninę respublikonų rinkėjų auditoriją.

Čia ji spaudžiama atsakyti, kuo pokyčių ištroškusioje Amerikoje ji skirtųsi nuo nepopuliaraus jos viršininko – Joe Bideno.

„Mano prezidentavimas nebus J. Bideno prezidentavimo tęsinys. Kaip kiekvienas naujas prezidentas, aš įnešiu savo gyvenimo, profesinės patirties ir šviežių idėjų. Aš esu nauja lyderystės karta“, – kalba K. Harris.

Pensilvanijoje, sukvietusi šimtą ją palaikančių respublikonų, ji sako: „Įprastiniais rinkimų metais jus visus matyti čia su manimi… galėtų būti kiek neįprasta. <…> Bet ne per šiuos rinkimus. Šiuose rinkimuose ant kortos stovi mūsų šalies įkūrėjų demokratiniai idealai.“

Bet šie respublikonai – mažuma, apklausose dauguma respublikonų sausio 6-osios įvykius prieš 4 metus laiko ne perversmo bandymu, o eiliniu protestu.

„Aš netikiu teorija, kad jis siekė sustabdyti praėjusius rinkimus. Tai nuolat kartoja demokratai, bet nemanau, kad tai tiesa“, – mini H. Gaidis.

Likus kelioms savaitėms iki rinkimų, ko gero, neapsigalvos nei respublikonai, nei demokratai.

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *